S laskavostí nejdál dojdeš

Laskavost a soucit k sobě jsou předpokladem duševního zdraví. Prostupují všemi oblastmi života.

Chovat se laskavě ke kamarádce je snadné, dokážeš ale stejnou laskavost projevit i sobě?

Soucítit se sebou znamená mít k sobě pozitivní postoj i ve chvílích, kdy se trápíš, nedaří se ti, zažíváš nepříjemné myšlenky a pocity. A zároveň si přát toto utrpení zmírnit. Je to opak toho, když se kritizuješ ve chvíli, kdy se něčím trápíš.

Všichni lidé zažívají utrpení, připadají si někdy neschopně a věci se jim nedaří. Zákonitě se to proto musí někdy dít i tobě. Je to součástí univerzální lidské zkušenosti.

Soucítit se sebou ale neznamená litovat se! Jde o hledání křehké rovnováhy mezi potlačením emocí na jedné straně a přílišným pohlcením emocemi na straně druhé. 

Nezapomeň na to, že soucit a laskavost není jen pasivní přijímání všeho, co přichází. Tyto schopnosti ti pomohou podniknout kroky směrem ke zmírnění tvého trápení – říct ne, postavit se bezpráví nebo jasně vytyčit vlastní hranice.

Tipy

  • Trénuj všímavost ke svému prožívání bez jeho hodnocení. Je to užitečný způsob, jak rozvíjet laskavost k sobě. 
  • Zkus nahradit kritické myšlenky laskavějšími („Jsem nemožná, protože se nedokážu celý den učit.“ à „Málo kdo se dokáže učit celý den, zítra mi to třeba půjde lépe než dnes.“)
  • Zkus k sobě v duchu mluvit tak, jako bys mluvil nebo mluvila s dobrým přítelem. Způsob, jakým k sobě někdy mluvíš, by ostatní možná ranil, kdyby slova byla určená jim. Není divu, že tě zraňují taky. Jak se sebou mluvíš, má vliv na tvůj obraz o sobě.
  • Jednej se sebou laskavě. Člověk by měl být k sobě laskavý ne proto, že si to zaslouží, ale proto, že mu to prospívá.

Zajímá tě víc?