Všímavost

Způsob, jakým přistupuješ ke svým myšlenkám, ovlivňuje tvé štěstí a psychickou odolnost. Všímavost neboli mindfulness je schopnost uvědomovat si, co se děje uvnitř i kolem tebe bez posuzujících myšlenek. Jde o zaměření plné pozornosti na přítomný okamžik. 

Pravidelné trénování všímavosti přináší mnoho benefitů podložených výzkumem. Hlavním přínosem je, že ti pomůže lépe zvládat stres a vlastní emoce. Dalšími přínosy jsou kvalitnější spánek, lepší zvládání úzkosti, deprese, bolesti a zlepšení koncentrace.

Existuje mnoho způsobů pro trénování mindfulness. Pokud jsi nováček, bude užitečné nechat se cvičením provést buď lektorem všímavosti nebo pomocí nahrávky v mobilní aplikaci. Vhodným začátkem může být pozorování vlastního dechu.

Tipy

  • Všímavost je vhodné trénovat pravidelně, stačí i 5 minut denně.
  • Využij množství neplacených aplikací s nahrávkami cvičení v češtině nebo angličtině – Calmio, Headspace, Calm, Simple Habit a další.
  • V CIPS se můžeš zdarma účastnit relaxační skupiny nebo mindfulness workshopů a naživo si vyzkoušet relaxační a mindfulness techniky.
  • Pokud se chceš mindfulness věnovat intenzivněji, zapiš se na workshop nebo rovnou na 8 týdenní kurz třeba v Mindfulness club.

Cvičení

  1. Posaď se s rovnými zády a dýchej nosem do břicha.
  2. Nadechuj se na 4 doby a vydechuj na 6 dob.
  3. Polož si ruku na břicho, ucítíš lépe jeho pohyby při dýchání.
  4. V duchu si počítej doby. To ti pomůže udržet pozornost.
  5. Až se objeví nějaká myšlenka, zkus ji dál nerozvíjet a vrátit se pozorností zpět k dechu.
  6. Dýchej po dobu 3-5 minut nebo do doby, kdy pocítíš zklidnění.

Je běžné, že se myšlenky rozutečou. Není třeba se za to kritizovat. Cílem je všimnout si toho a neustále se navracet k dechu.

Cvičení se může zdát banální, ale vůbec to není tak snadné!

Zajímá tě víc?

  • Koukni na 3 minutové video o všímavosti.
  • Koukni na krátkou animovanou sérii na Netflixu Velký průvodce meditací, kde se o všímavosti dozvíš víc a můžeš si ji rovnou i vyzkoušet.
  • Více o všímavosti se také můžeš dozvědět na webu Mindfulness institutu.
  • Pro hlubší ponor do tématu si přečti knihu Mindfulness pro každého: 8 týdnů, které změní váš život nebo jakoukoli knihu od autora Jona Kabat-Zinna