Co ještě pomůže / uškodí
Existuje mnoho látek, které krátkodobě podporují funkci mozku, ale jsou výrazně škodlivé ve velké dávce. Zde platí pravidlo, všeho s mírou!
Energy drinky
Kofein a taurin v nich obsažené nedodávají tělu energii. Pouze potlačují pocit únavy a nutí tělo k vyššímu výkonu, než jakého je schopné. To se sice může hodit před deadlinem, ale nadměrný příjem kofeinu ti může způsobit problémy. Negativně totiž působí na srdce, zvyšuje nespavost a riziko rozvinutí úzkostí a deprese. Pít energy drinky v rozumném množství ale může být krátkodobě užitečné, protože podporují kognitivní schopnosti a zlepšují psychický výkon. Jeden správně načasovaný energetický nápoj denně bohatě stačí. Místo energy drinků můžeš vyzkoušet čaj Matcha.
Léky na uklidnění
Léky proti úzkosti, na uklidnění a na spaní (např. Neurol, Xanax, Lexaurin…) jsou na předpis a užívají se nárazově nebo maximálně 4-6 týdnů. Hrozí u nich totiž riziko vzniku závislosti. V malé jednorázové dávce pomohou snížit velkou úzkost nebo zahnat panický záchvat. Časté nebo dlouhodobé užívání však může napáchat více škod, než užitku.
Při akutní a intenzivní úzkosti či smutku je možné užít volně prodejné léky na přírodní bázi, které jsou také velmi účinné a nehrozí u nich závislost.
Proti úzkosti, trémě a na uklidnění: Pregabalin, Guajacuran, Lavekan.
Pro stabilizaci pokleslé nálady: kozlík lékařský, rozchodnice růžová, vitamín D.
Užívání těchto látek nejprve konzultuj se svým lékařem nebo lékárníkem!
Kouření cigaret
Kouření nepříznivě ovlivňuje tělo kuřáka a je příčinou mnoha vážných onemocnění. Tabákový kouř obsahuje více než 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu. Jen v České republice zemře na následky kouření za rok více než 15 000 lidí. Nejčastější příčinou smrti kuřáků je infarkt, mozková mrtvice a různé typy rakoviny. Pokud kouříš a neuvažuješ o odvykání, přesto by tě mohly zajímat důvody, proč přestat kouřit.
Nikotinové sáčky – v 1 sáčku je koncentrace nikotinu mnohonásobně vyšší než v 1 cigaretě. Vstřebávání nikotinu skrz ústní sliznici je mnohem rychlejší než při běžném kouření cigaret. Nikotinové sáčky nejsou účinný způsob, jak přestat s kouřením. Více o nich se dozvíš zde.
Alkohol
Pití alkoholu k vysokoškolskému životu až neodmyslitelně patří. Alkohol je droga, na které vzniká závislost, přesto je společensky velmi tolerovaná. Alkohol uvolňuje a snižuje zábrany, což může být příjemný pocit. Je ale také zároveň depresant – snižuje aktivitu nervové soustavy.
Známým fenoménem u vysokoškoláků je binge drinking – pití nadměrných dávek alkoholu za večer (muži = 5 a víc nápojů, ženy = 4 a více). Problémové pití se u českých studentů týká zhruba ⅓ mužů a ⅕ žen.
Nemusíš rovnou abstinovat, ale můžeš pít tzv. nízkorizikově. Pro muže to znamená ne více než 2 standardní alkoholické nápoje (např. 2 piva) a pro ženy jen 1 nápoj (např. 2 dcl vína) za den, přičemž by nejméně 2 dny v týdnu měl člověk být zcela bez alkoholu.
Psychoaktivní látky
Sem patří například kokain, pervitin, kratom nebo amfetamin. Tyto látky mají budivý účinek, díky kterému zaženou únavu, urychlují myšlení a nabudí energií. Tyto účinky se mohou zdát lákavé třeba při potřebě dodělat přes noc úkol s ranním deadlinem nebo zažít něco nového. Kromě psychické návykovosti těchto látek se s nimi pojí také nepříjemné „dojezdy“ a negativní účinky na lidský organismus.
Při potížích s návykovými látkami se můžeš obrátit na Národní linku pro odvykání.
Přečti si seznam s kritérii pro syndrom závislosti.