Strava
Zdravá strava je důležitá pro tvé tělo i tvou mysl. K soustředěné práci potřebuješ energii, kterou nezískáš z polotovarů, fast foodu a energy drinků. Studující při učení někdy zapomínají pravidelně jíst a pak nemají odkud brát energii pro duševní práci.
Mezi vyváženou stravou a náladou je velmi úzký vztah. V trávicím traktu máš miliony bakterií, které ovlivňují produkci neurotransmiterů v mozku (např. dopamin a serotonin). Zdravé jídlo podporuje dobrou produkci těchto látek, což se pozitivně odráží na tvé náladě. Naopak nekvalitní strava narušuje tuto produkci, což má za následek výkyvy nálad.
Cukr má obecně negativní vliv na produkci bakterií v trávicím traktu. Chvíli po snězení něčeho sladkého se můžeš cítit dobře. Je to proto, že cukr zapříčiní krátkodobé uvolnění dopaminu („hormonu štěstí“). Příjemný efekt ale rychle pomíjí a dostaví se zhoupnutí nálady a pocit většího vyčerpání.
Zdravým stravováním můžeš snížit své výkyvy nálad a získat lepší schopnost koncentrace a obecně spokojenější životní postoj.
Tipy
- Zdravou stravu tvoří kvalitní potraviny a jejich vyvážený příjem. Pro snazší orientaci v tom, z čeho by se tvá jídla měla skládat, použij „Talíř zdravého stravování“ = ½ ovoce a zelenina, ¼ bílkoviny (maso, vejce, luštěniny, ¼ sacharidy (brambory, celozrnné pečivo).
- Dbej také na dostatek vitamínů a minerálů ve stravě. Například nedostatek železa, může způsobovat únavu a bolesti hlavy.
- Dej si k jídlu klidně mražený hrášek s mrkví. Mražená a kvalitní konzervovaná zelenina i ovoce pořád obsahují mnoho pozitivních látek a přitom bývá levnější.
- Na instagramovém profilu @skromne.jidlo nebo na webu jimejinak.cz najdeš zdravé, jednoduché a levné recepty, které si můžeš uvařit.
- Omez příjem cukrů ze slazených nápojů. Dej si jen jednu sklenici džusu denně a jinak pij především vodu. Tu si můžeš ozvláštnit citronem, okurkou nebo bylinkami.
Zajímá tě víc?
- Na webu organizace Loono se dozvíš víc základních informací a tipů o zdravé stravě.
- Koukni se na video na téma Pravda o moderních dietách.
- Přečti si blog o výživě nebo knihu o jídle od Karolina Four, inženýrky v oboru výživy.